Védőnőként és anyukaként összegyűjtöttem pár tippet, ami remélem jól jön Nektek, ha sétálni mentek a gyerekekkel.
Először is fontos dolog, hogy a gyerekeknek nagy szükségük van a friss levegőre a megfelelő fejlődéshez és a jó közérzethez. Általában szeretnek is a levegőn lenni, jó nagyokat aludni, ha nagyobb, akkor pedig kint szaladgálni, energiát levezetni. Őket nem zavarja, ha esik az eső, fúj a szél, hideg van vagy meleg van. Ez általában a szülőket foglalkoztatja, őket kevésbé 😊
A lényeg, hogy megfelelő öltözék mellett szinte bármikor ki lehet vinni a babákat is, a nagyobb gyerkőcökkel, totyogókkal pedig még bátrabbak lehetünk. Jót tesz nekik, mi pedig remélhetjük, hogy így az alvásuk is nyugodtabb lesz és este hamarabb osonhatunk ki még egy kis énidőre mellőlük. 😊
Nagy hidegben babakocsis sétáknála következőkre figyelj, ha még kisebb a babád:
- rétegesen öltöztesd, ügyelj rá, hogy a végtagokon is legyen védelem (dupla zokni, de ne legyen szoros a cipő (ha van rajta)
- öltözz fel előbb Te, majd utána öltöztesd fel őt, hogy ne melegedjen rá a ruha, míg elkészülsz
- mínusz 5 fokig bátran kimehettek a kicsikkel, nagyobbakkal akár még hidegebben is. A ködös, túlságosan szeles, szmogos idő az egyetlen ellenjavallt
- ne használj cumit ilyenkor, mert a hideg nyál kicsípheti az ajka犀利士
kat, esetleg fagyási sérülést is okozhat a nedves közeg - a babakocsiban ne csak felülről, alulról is védje meleg takaró a kicsit, tegyél a háta alá is egy réteget. Ügyelj, hogy a szája és orra ne legyen takarásban.
- lehetőleg ne menjetek fűtött térbe (üzletekbe, stb) hogy ne melegedhessen túl ezáltal és nehogy megfázzon ha újra kimentek. Ha mégis mennetek kell boltba, takard ki addig és a sapkát is vedd le róla és igyekezz bedobálni a kosárba minél előbb a bevásárlást
+ 1 tipp: Míg felöltöztök, dobj egy búzafigurát 30-60 mp-re a mikróba, és tedd a babakocsiba a fázós tappancsokhoz így fél óráig minimum, de akár annál tovább is melegen tarthatod vele a csemetéd.
(A búzafigurákat itt találod)
(A takaró szetteket búzafigurával itt találod)
Ha melegben mentek sétálni:
- a babakocsi árnyékolásáról gondoskodj előre
- lehetőleg olyan babakocsit válassz, aminek a napellenző csuklyája jól lehajtható 90 foknál jobban
- egészítsd ki ha szükséges plusz árnyékolóval, esetleg csipesszel és pelenkával. A babakocsit teljesen letakarni viszont TILOS. Sajnos sokszor látni, hogy úgy letakarják egy pelussal vagy takaróval az egész napellenző részt, hogy a levegő nem tud alatta áramlani. A fejletlen hőháztartás miatt nagyon könnyen túlhevülhetnek, mindig biztosítani kell, hogy az árnyékolás alatt is megfelelően tudjon járni a levegő.
- nyáron fontos a fényvédő krém használata is, erre is gondolj
- a rovarháló használata is javasolt lehet, főleg ha teraszon, erkélyen alszik még egy nagyot a kicsi és csak néha pillantasz rá
- legyen nálatok víz (neked is) vagy ha még kizárólag szopizik, tervezd be, hogy esetleg hol tudtok egy pár korty erejéig félrevonulni
A másik lehetőség, hogy valamilyen hordozóeszközzel keltek útra. Újszülött kortól használhatók a szövött kendők, melyek helyes megkötésével a baba felveheti a gerince számára megfelelő C tartást, felhúzott lábakkal, hozzá bújva Anyához, Apához vagy a Mamihoz vagy egyéb hordozó személyhez.
Ezzel a megoldással biztosíthatsz magadnak 2 szabad kezet, ami jól jön, ha vásárolsz, vagy a nagytesó után is kell „rohanni”, mert a futóbringával már szélsebes tempót diktál, vagy csak szimplán zsúfoltabb helyre mentek, ahol a babakocsival nehezebb lavírozni.
Télen is lehet hordozni, erre több opció is van. Az egyik, hogy egy olyan kabátot vásárolsz, ami kimondottan erre a célra készült, és alkalmas arra, hogy elöl és háton hordozáshoz is használd. A másik opció, hogy a babát is felöltözteted melegen, és Te is felveszed a kabátot és így kötöd /csatolod magadra. Fontos, hogy vastag ruhában kevésbé tudod az optimális 90 fokos szöget bezáró combhelyzetet biztosítani, és így valószínűbb, hogy kicsit „túlterpeszt” a baba, ami hosszú távon előnytelen és kényelmetlen. Ha rövid időre mentek, ez a megoldás is működhet, de ha sokat használjátok télen kint is a hordozó eszközt, érdemes egy kabáton elgondolkodni.
Nyáron is lehet hordozni, de ilyenkor összemelegedhetsz a babáddal. Pár dologgal azonban enyhíthetünk ezen a tényen:
- Mielőtt hordozó eszközt vásárolsz, gondold végig, hogy főleg melyik évszakban fogod használni. Mivel a hordozás fő időszaka azért mégis csak a csecsemő kor (jellemzően az első fél év), így nagyjából ki tudod kalkulálni, hogy melyik évszakban fogod őt hordozni a legtöbbet. Ha tavaszi/nyári babád van, lehet, hogy egy vékonyabb anyagú, esetleg világosabb színű jól szellőző szövött kendő lesz a megfelelő választás.
- ha téli/őszi babád van és mondjuk télikabáttal és overállal együtt is tervezel majd sétálni, lehet, hogy egy vastagabb és hosszabb kendő lesz a megfelelő (erről sok cikk van a neten, nem térnék most ki rá)
- visszatérve a melegre…vékony napkalap, sapka különösen fontos, illetve a fényvédőkrém használata is javasolt a nyári időszakban.
Érdekességnek elmondom, hogy az úgynevezett barna zsírszövet, mely a csecsemők háti részén helyezkedik el, azért is felel többek közt, hogy a hőháztartást szabályozza egyfajta takaróként szolgálva, míg a hasi részen ez hiányzik, ez is azt bizonyítja még számos anatómiai és élettani sajátság között, hogy az ember gyermek egy hordozott gyermek, szüksége van az anya/apa testmelegére, közelségére, nemhiába a kötődő nevelés egyik alappillére a hordozás. Ettől függetlenül a babakocsi, mint civilizációs találmány is fontos és hasznos dolog a mai szülők életében, de a baba természetes szükségleteihez a hordozás közelebb áll.
Mind a két gyermekem hordoztam, Emmát még mindig, hiába totyogó, és már közelítünk a hordozós kor végéhez, de még mindig vannak napok, mikor a bújást, a közelséget igényli. Akkor elővesszük a csatos hordozót vagy a karikás kendőt és élvezzük ezt a kapcsolódást, no meg persze tudok a dolgaimmal is haladni közben. Emma már tudja, hogy hol tároljuk a hurcikat, így sokszor önkiszolgáló módon megy a szekrényhez és választ egyet, majd odavonszolja hozzám, és mutatja, hogy most abban szeretné, ha felvenném.
A hordozási tanácsadói tanfolyamot még a gyerekek születése előtt elvégeztem, egyrészt mert szimpatikus volt nekem ez a világ, másrészt, hogy a gondozottjaimnak is tudjak ebben segíteni, illetve leendő anyukaként elsajátítottam a kötéseket még azelőtt, hogy megszülettek a gyerekeink. Így nálunk kezdettől természetes volt, hogy hordozunk is, babakocsizunk is, sokszor kötöttem fel Bencére is a gyerekeket, vagy a Mami is szívesen altatta abban az unokákat.
Vannak viszont olyan alkalmak, mikor elengedhetetlen volt a babakocsi, mert az volt kényelmes. Sőt, a testvérfellépő kitalálójának is küldök egy nagy ölelést, megmentett néhány hisztitől és „nagytesócipeléstől” 😀
Valamint a lent látható képek között találtok egy vicces megoldást arra az esetre, hogyha a nagytesó túl gyors iramot diktál a bringával és Ti babakocsival kullogtok mögötte, hogyan tudjátok biztosítani a kontrollt a nagy felett (3. kép 🙂 )